Ale jazz!

Dużo mówimy o tym, że nasza muzyka jest wartościowa. Ale co właściwie się pod tym kryje? W skrócie: różne style, gatunki, instrumenty, skale, rytmy… Chcemy Wam trochę więcej o tym opowiedzieć i pokazać, jak dzięki muzyce w naszej aplikacji możecie odkryć przed dziećmi różne światy dźwiękowe. Oto pierwszy z nich.
Jazz dla dzieci
Wśród naszych piosenek znajdziecie wiele utworów jazzowych, zarówno po polsku, jak i po angielsku. I nawet w ramach tego jednego gatunku muzycznego przeprowadzamy Was przez różne style – od jazzu nowoorleańskiego w Betty Martin, przez energetyczny swing w Pam, Pam, Pam czy w Dwóch aniołkach w niebie, aż po brzmienia z pogranicza jazzu, muzyki gospel i R’n’B w All Around The Kitchen czy funkowe Clap Your Hands.
Dlaczego jazz to wartościowa muzyka?
Jazz to oczywiście w dzisiejszych czasach pojęcie bardzo szerokie, obejmujące multum różnych stylów, od klasycznego swingu po nowoczesne brzmienia z pogranicza muzyki współczesnej. W naszych piosenkach znajdziecie więcej tych tradycyjnych jazzowych brzmień, a oto, co jest w nich ważne dla rozwoju muzycznej wrażliwości Waszych dzieci:
– Improwizacja – fundament tego gatunku, a zarazem coś, do czego zachęcamy Was o każdej porze dnia i nocy;
– charakterystyczny rytm i puls – Wasze dzieci nauczą się nie tylko maszerować „na raz”, ale i klaskać czy pstrykać palcami „na dwa” i usłyszą, że wartości rytmiczne nie muszą być równe jak od linijki;
– bogata warstwa harmoniczna – połączenia dźwięków mogą tworzyć fascynujące współbrzmienia wykraczające poza dobrze znane „wesołe” (durowe) i „smutne” (mollowe) akordy;
– różnorodne barwy instrumentów – od klasycznego kwintetu z fortepianem, perkusją, kontrabasem, saksofonem i trąbką, poprzed bigbandowe brzmienia instrumentów dętych, harmonijkę ustną aż po elektryczne organy Hammonda.
Czy to nie za trudne dla dzieci?
A niby dlaczego? Kto powiedział, że dzieci mają słuchać tylko prostych piosenek, z banalną melodią i nieskomplikowaną rytmiką i harmonią? Idąc tym tropem jesteśmy na dobrej drodze do wychowania rzeszy fanów disco polo. Żeby dziecko coś poznało, musi tego doświadczyć. My jako rodzice musimy mu dawać do tego możliwości, tworzyć wokół niego bogate środowisko estetyczne. Wasze dzieci nie muszą od razu słuchać całej płyty Milesa Davisa, ale kilka piosenek z jazzowym feelingiem pozwoli im osłuchać się z tym typem brzmienia, poszerzyć ich muzyczne horyzonty. Poza tym sekret naszych pomelodiowych piosenek tkwi w połączeniu różnorodności muzycznej z na wskroś dziecięcymi tekstami i zabawami, które zachęcają do śpiewania i zabawy.
Oto kilka propozycji naszych jazzowych piosenek, w tym 2 świeżutkie nowości z naszego ostatniego albumu Melodie do gotowania:
Kluski leniwe – klasyczny standard jazzowy So What pochodzący z kultowej płyty Milesa Davisa Kind of blue w odsłonie kulinarnej
Pasta z papryki – to nasza ulubiona pasta do kanapek, nic więc dziwnego, że śpiewamy ją na melodię standardu My Favorite Things ze słynnego amerykanskiego musicalu The Sound of Music
Johnny, Johnny – Oryginalna kompozycja Anny Weber. Przyjemyjemny swing i brzmienie klasycznego combo jazzowego - fortepian, kontrabas, perkusja, trąbka i saksofon - tworzą atmosferę leniwego domowego popołudnia, pozwalają się wyciszyć i zrelaksować.
Idzie Grześ przez wieś – aranżacja standardu jazzowego A-Tisket, A-Tasket do tekstu kochanego przez dzieci wiersza Juliana Tuwima
Baloniku nasz malutki, Kółko graniaste – popularne zabawy dziecięce w nowych muzycznych odsłonach
Dwa aniołki w niebie – tekst popularnej dziecięcej rymowanki w jazzowym opracowaniu ze swingującym wokalem, bigbandowymi brzmieniami instrumentów dętych i elementami improwizacji. Policzcie z aniołkami, „ile kredek potrzebują" i wsłuchajcie się, jak kolejne liczby przedstawione są muzycznie.
Da-bu-di-bu-du-bej – przykład piosenki bez słów. Pozwala najmłodszym skupić się na warstwie muzycznej piosenki, jej melodii i rytmie. Pobudza dziecięcą kreatywność, zachęcając do improwizacji rytmicznych i melodycznych.
I Bought Me A Cat – tradycyjny amerykański tekst w aranżacji opartej w całości na skali bluesowej. Każda powtórka refrenu wprowadza nowy odgłos zwierzęcia, co powoduje dodanie kolejnej muzycznej frazy.
Pam, Pam, Pam
Posłuchajcie też naszej selekcji innych utworów jazzowych