Najlepsze Kołysanki dla Dzieci - Pomelody
Najlepsze Kołysanki dla Dzieci
Śpiewanie kołysanek dzieciom to znany na całym świecie sposób na ukojenie maluszka po dniu pełnym wrażeń. Ten rytuał ma niezwykle ważny wpływ na zdrowie psychiczne i równowagę emocjonalną dziecka i rodzica. Ukochane kołysanki towarzyszą nam przez całe życie, a ich melodie, które poznajemy jeszcze w łonie matki, do dziś potrafimy zanucić z pamięci naszym dzieciom. Wywołują wspomnienia, wzruszają, wzbudzają pozytywne emocje i są dopełnieniem szczęśliwego dzieciństwa.
Najlepsze kołysanki nie tylko usypiają
Kołysanka to nic innego jak spokojny, kojący utwór o równomiernym pulsie, który w połączeniu z łagodnym kołysaniem ma moc usypiania. Ale śpiewanie kołysanek daje też szereg innych korzyści dla dziecięcego mózgu, m.in.:
• pomaga przetwarzać informacje,
• usprawnia procesy zapamiętywania,
• rozwija obszary mózgu, które odpowiadają za naukę języków,
• pomaga radzić sobie z emocjami,
• redukuje stres u rodzica i dziecka.
Dzieje się tak dlatego, że obszary w mózgu dziecka odpowiedzialne za przetwarzanie informacji pozostają aktywne tak długo, jak matka śpiewa. Dodatkowo: słuch noworodka, w porównaniu do innych zmysłów, jest doskonały od momentu narodzin - gromadzi największą ilość informacji i nigdy się nie “wyłącza”. Na pewno dostrzegliście, że dorosły mówi do małego dziecka wyższym i bardziej melodyjnym głosem. To dla nas naturalne! Dziecko potrafi rozpoznać głos matki wśród innych głosów, jeszcze będąc w brzuchu. Dlatego śpiewanie do brzuszka jest jak najbardziej polecaną aktywnością, a śpiewanie do dziecka - po prostu niezbędną.
Co ciekawe, każdy człowiek rodzi się z większą ilością neuronów, niż potrzebuje. Do ok. 8 roku życia mózg pozbywa się nadmiernych neuronów, ale zanim to się stanie, dziecko z większą łatwością uczy się nowych języków czy muzyki. Ponadto, każdy głos ma własną, niepowtarzalną melodię i Maluszek uczy się ją rozróżniać. Dlatego różnorodność poznawanych brzmień i pomaga w oswojeniu melodii innych języków. Neurobiolog z University of Central Florida – Kiminobu Sugaya podkreśla, że uczenie się muzyki w dzieciństwie ma ogromny wpływ na odbieranie jej przez mózg w późniejszych okresach.
Jakie są korzyści dla rodzica?
Najlepsza kołysanka to taka, którą śpiewa rodzic. Dlaczego? Dlatego, że głos matki jest jednym z pierwszych dźwięków, które niemowlę rozpoznaje. Dzięki niemu czuje się bezpiecznie i komfortowo. Niezwykła relacja mamy i dziecka sprawia, że podczas śpiewania kołysanek dochodzi niejako do synchronizacji ich emocji. Nie liczy się ani język, w którym rodzic śpiewa, ani jego umiejętności wokalne. Bliskość towarzysząca nuceniu i kołysaniu pozwala tworzyć z dzieckiem wyjątkową więź, tak niezbędną w pierwszych latach życia i procentującą w przyszłości. To naturalny sposób komunikacji z Maluszkiem! Możecie go zatem dostosować do siebie i improwizować, zarówno z tekstem, jak i nastrojem, by odpowiadały Waszym aktualnym potrzebom. Warto jednak pamiętać, że śpiewanie kołysanek nie ma na celu rozwinięcia u dziecka umiejętności czystego śpiewu - “fałszowanie” nie powinno być dla Was żadną przeszkodą.
Dlaczego kołysanki dla dzieci miewają straszny tekst?
Zdarza się, że kołysanki opowiadają historie trudne i z pozoru nieodpowiednie dla dziecka. Wtedy rodzic unika śpiewania lub odtwarzania ich w obawie przed niewłaściwym odbiorem przez maluszka. Nie jest to jednak błąd w sztuce tworzenia kołysanek, a dawny sposób na przygotowanie małego człowieka na różne niebezpieczeństwa, które mogą go w życiu spotkać. Kołysanki powstawały od zawsze we wszystkich kulturach świata i poza usypianiem, miały właśnie oswajać w atmosferze miłości i bliskości z różnymi przykrymi wydarzeniami. Dzięki formie baśniowej opowieści, którą często przybierały utwory śpiewane na dobranoc, trudne treści były przekazywane w sposób łagodny dla dziecka. Wśród kołysanek znajdą się jednak też takie, których tekst to zaledwie kilka jednostajnie powtarzanych słów, jak Aaa, kotki dwa… czy Uśnijże mi, uśnij. Jeśli macie problem z tekstem kołysanki, zawsze możecie zanucić samą melodię. W przypadku dzieci, które mają tendencję do skupiania się tekście, może być to rozwiązaniem idealnym.
Gdzie znajdziesz najpiękniejsze kołysanki dla niemowląt?
Najlepsze kołysanki dla dzieci z Pomelody
W pomelody dbamy o to, by rodzicielstwo brzmiało lepiej, dlatego właśnie piosenkom na dobranoc poświęciliśmy cały album Moje pierwsze kołysanki. Są tam kojące utwory po polsku i angielsku, mruczanki, a także podkłady do śpiewania wraz z tekstami w książeczce.
Ponadto, w każdym z naszych śpiewników polskich i angielskich znalazło się miejsce dla utworów, które sprawdzą się także jako kołysanki dla starszych dzieci. Na końcu każdej książki umieściliśmy też uproszczony zapis nutowy oraz akordy do takich utworów jak: Sowa na gaju siada, Ta dorotka, The wind i wielu innych.
Wszystkie zaś ukryliśmy w Waszych smartfonach w aplikacji pomelody. Ułatwiamy Wam puszczenie kołysanek dzieciom w dowolnym miejscu, o dowolnej porze i bez uciążliwych reklam. Dzięki aplikacji wiemy, które utwory najczęściej towarzyszą Wam podczas rytuałów usypiania. Poniżej znajdziecie najlepsze kołysanki dla niemowląt według Pomelodian w 2022 roku.
Ukochana muzyka na dobranoc – aplikacja pomelody:
1. Ta Dorotka
2. Sowa na gaju siada
3. Z popielnika na Wojtusia
4. Aaa, kotki dwa
5. Kołysanka od mamy
To przede wszystkim klasyczne kołysanki dla małych dzieci, które są przekazywane z pokolenia na pokolenia, a to chyba najlepszy dowód na ich kojący wpływ. Ta Dorotka liczy sobie niemal 143 tysiące odsłuchań w ciągu ostatnich 8 miesięcy, co pokazuje, jak chętnie rodzice sięgają po sprawdzone utwory w nowych aranżacjach. Każda kołysanka zawiera tekst w aplikacji, dzięki któremu sami, najpiękniej jak potraficie, śpiewacie dzieciom do snu. Na końcu tego króciutkiego zestawienia znajduje się Kołysanka od mamy – autorska kompozycja Anny Weber, założycielki pomelody. Wiemy, że zapewniła Wam już setki wzruszeń zarówno przy odtwarzaniu, jak i samodzielnym śpiewaniu wieczorową porą. Posłuchajcie:
Kołysanki dla dzieci w serwisie YouTube
Na YouTube można znaleźć mnóstwo perełek, które chcielibyśmy Wam dziś polecić. Na początek coś na “poszerzenie horyzontów”, czyli playlista z kołysankami z całego świata. Znajdziecie tam wartościowe utwory z Nepalu, Hiszpanii, Turcji i mnóstwa innych niesamowitych miejsc. To z całą pewnością ubogacające doświadczenie zarówno dla rodzica, jak i dziecka.
Polskim akcentem niech będzie płyta Kołysała Mama Smoka Kai i Janusza Prusinowskich. Wyjątkowe kompozycje, które na pewno ubogacą wieczorne rytuały. Posłuchajcie jednek z kołysanek.
Cały album znajdziecie również w serwisie SoundCloud
W naszym zestawieniu nie może zabraknąć klasyki. Bach dla dzieci? Proszę bardzo! Wariacje goldbergowskie to utwór Bacha składający się z Arii i 30 wariacji napisany dla hrabiego Hermana Karla von Keyserlinga, który miał wyleczyć go z bezsenności. Może i Was ukoi?
Bibliografia:
https://www.ucf.edu/pegasus/your-brain-on-music/
The Lullaby Effect - Dr Anita Collins