Naprawiamy piosenki dla dzieci - alfabet pomelody cz. 2
To już druga odsłona alfabetu pomelody, w którym chcemy Wam opowiedzieć dlaczego i jak (!) naprawiamy piosenki dziecięce. W naszym repertuarze znajdziecie mnóstwo angielskich i międzynarodowych przebojów, takich jak Row, Row, Row Your Boat czy A Ram, Sam, Sam, ale też ponad 40 polskich hitów i to na nich się skupimy. Część z nich (na litery A, B i C) przedstawiliśmy w pierwszej części tego bloga. Pisaliśmy tam też o tym, jaki mechanizm psychologiczny stoi za tym, że lubimy piosenki, które znamy i dlaczego my chcemy je naprawiać.
Dlaczego dziecięca muzyka jest zła?
Patrząc na samą listę tytułów, które naprawiliśmy ktoś mógłby się zjeżyć i powiedzieć: „Ej, ale o co Wam chodzi?! Przecież my je śpiewaliśmy jak byliśmy mali! Czy to znaczy, że muzyka, którą pamiętamy z dzieciństwa jest taka zła?” No i w tym sęk, że najczęściej same piosenki nie są złe. Różnica polega na tym, że my je śpiewaliśmy (!) albo słuchaliśmy, jak śpiewają rodzice. Teraz odtwarzamy je dzieciom z YouTube’a. I to bardzo często boli. Problem tkwi nie w piosence, a w jej aranżacji, która w youtubowej wersji w 99% przypadków jest to po prostu disco-polo dla dzieci.
Świetnie ujęła to Anna Weber, założycielka i dusza pomelody: „Jest różnica między prymitywizmem – tym, że coś jest banalne, wręcz odstręczające, a czymś prostym, takim od serca. To, co w popularnej muzyce dziecięcej nas męczy, to aranżacja muzyczna. Zła może dobić prymitywnym przekazem, a właściwa – wydobyć piękno prostoty. Słuchając popularnych youtubowych aranżacji, np. Przedszkolaczka, słyszymy właśnie to „dobijanie”. Sama melodia jest prosta i przyjemna dla ucha, tak ją zapamiętaliśmy, gdy śpiewano ją nam w dzieciństwie.
W pomelody próbujemy wydobyć to, co najlepsze ze znanych utworów i przywrócić odbiorcom radość z ich słuchania.
Piosenki dla dzieci – litera D
Dobosz
Tradycyjna piosenka harcerska o marszowym charakterze. Każda zwrotka otrzymała opracowanie muzyczne w innym charakterze, sugerującym poruszanie się w określony sposób – marsz, skradanie się czy ciężkie stąpanie.
Dobrej nocy i sza
Polska wersja najsłynniejszej kołysanki w muzyce klasycznej – Wiegenlied Johannesa Brahmsa.
Piosenki dla dzieci – litera G
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Znana polska piosenka ruchowa w zupełnie nowej, zaskakującej aranżacji. Ten przedszkolny hit zaaranżowaliśmy w funkowym, zabawowym stylu. Charakterystyczny swingowy feeling sprawia, że ta nieco „kanciasta” melodia nabiera lekkości i miękkości. Zamiast sztywnych, prostych ruchów zachęca do bujania i podskakiwania. Piosenka staje się jeszcze bardziej efektowna, dzięki ciekawej harmonii i bogactwu brzmień elektronicznych, zmieniających się z każdym kolejnym powtórzeniem melodii.
Piosenki dla dzieci – litera I
Idzie dysc
Góralska piosenka ludowa z rejonu Podhala. Wolny wstęp do utworu z improwizującymi skrzypcami i różnymi „niemuzycznymi" brzmieniami odmalowuje dźwiękowo górski krajobraz. Cała piosenka jest wykonanana przez kapelę góralską w tradycyjnym stylu, jednak z małymi odejściami w stronę muzyki cygańskiej, czy nawet swingującego gypsy jazzu.
Idzie niebo ciemną nocą
Piękna przedwojenna polska kołysanka do wiersza Ewy Szelburg-Zarembiny z muzyką Tadeusza Mayznera. Nasza aranżacja podkreśla poetycką stronę utworu i tworzy niepowtarzalną, niemal magiczną aurę brzmieniową. Składa się na nią kilka elementów. Przede wszystkim ostinato, czyli wielokrotne powtarzanie pewnego krótkiego schematu harmoniczno-rytmicznego, które wprowadza senny nastrój odpowiedni dla kołysanki. Po drugie tonalność - choć melodia jest w tonacji durowej, to jej harmonizacja jest bardzo nieoczywista dla systemu dur-moll, a w klawiszowej przygrywce pojawia się wręcz modalna skala dorycka. I w końcu barwy – sięgamy tu m.in po brzmienie hang drum'u, długo wybrzmiewające brzmienie fortepianu czy szereg rozmytych, sennych efektów elektronicznych. To zestawienie powoduje, że odbieramy całość jako coś niecodziennego, a wręcz magicznego.
Piosenki dla dzieci – litera J
Jagódki
Tradycyjna piosenka dziecięca w zupełnie zaskakującej aranżacji, łączącej elementy muzyki klasycznej i bujające, chill-outowe brzmienia. Utwór uwrażliwia na kolorystykę w muzyce - dziecko poznaje nieoczywiste barwy: od barokowego klawesynu, przez tajemniczą czelestę, aż po instrumenty elektroniczne. Piosenka zaznajamia dziecko też ze zjawiskiem progresji, czyli budowania melodii przez powtarzanie krótkiej frazy muzycznej od kolejnych dźwięków.
Jedzie pociąg z daleka
Znana piosenka dziecięca w aranżacji jazzu nowoorleańskiego. Prym wiedzie tu sekcja rytmiczna oddająca rytm jazdy pociągu. Charakterystyczna dla tego stylu harmonijka ustna naśladuje gwizd pociągu, ale słyszymy ją też w popisowej improwizacji. Nie brak tu też dźwięków banjo. Ta energetyczna i optymistyczna piosenka świetnie sprawdza się podczas zabawy, ale również jako podkład muzyczny do wieczornego sprzątania dziecięcego pokoju.
Piosenki dla dzieci – litera K
Kaczuszki
Piosenka, która szturmem zdobyła weselne parkiety od Stanów Zjednoczonych po Izrael. Stamtąd już niedaleka droga do... przedszkola. W naszej aranżacji ta biesiadna melodia zyskuje zupełnie nowe oblicze, inspirowane muzyką bałkańską. Szalone trąbki rodem z filmów Kusturicy i doskonały wokal nadają Kaczuszkom zupełnie niebiesiadny charakter. Do jeszcze zmiana trybu z durowego na molowy i można mieć wrażenie, że to zupełnie inna piosenka. A do tańca porywa bardziej niż oryginał!
Karuzela
Aranżacja popularnej dziecięcej piosenki, wykorzystywanej do tańca w kole. Muzyka stopniowo przyspiesza, a wraz z tempem zmienia się charakter akompaniamentu. Po początkowych uroczych dźwiękach przypominających katarynki i stare karuzele, pojawiają się elektroniczne brzmienia, energetyczne dźwięki elektrycznej gitary, a na koniec szalone banjo rodem z Dzikiego Zachodu. Przed finałem, muzyka na chwilę zwalnia, żeby zakończyć szalonym galopem. „Nadążanie" za zmianami tempa muzyki to świetna zabawa, która rozwija słuch, koordynację i, wbrew pozorom, uważne słuchanie.
Koła autobusu
Popularna piosenka dziecięca w aranżacji ala gypsy jazz. Styl spopularyzowany w latach 50. przez Django Reinhardta współcześnie możemy usłyszeć np. w niektórych piosenkach Zaz. Charakterystyczna dla gypsy jazzu technika gry na gitarze podkreśla puls i nadaje muzyce dynamiki bez użycia perkusji. W naszej piosence to właśnie gitary oddają ruch autobusu. Melodia piosenki nabrała zupełnie innego brzmienia dzięki zmianie trybu na molowy. Pojawiającym się w środku piosenki tryb durowy tworzy wyrazisty kontrast i pomaga w nauce rozpoznawania różnicy między nimi. Przede wszystkim jednak Koła autobusu zachęcają do tańca, śpiewania i swobodnej improwizacji - tekstowej i melodycznej. Czyli jednym słowem - zabawy!
Kółko graniaste
Tradycyjna zabawa i wyliczanka dziecięca. Funkowa aranżacja z wyrazistym basem, charakterystyczną gitarą i organami Hammonda dopełniona jest męskim improwizującym wokalem. Świetna piosenka do zabawy i tańca.
Koło mego ogródeczka
Popularna polska piosenka ludowa w tradycyjnym folkowym wykonaniu, śpiewana białym głosem z towarzyszeniem góralskiej kapeli. Charakterystyczna w tej aranżacji jest zmiana tempa, a co za tym idzie charakteru tej samej melodii. To kolejna piosenka łamiąca stereotyp „smutnej" molowej tonacji, bo w jej szybkiej części nogi same rwą się do tańca pełnego przytupów i podskoków.
Cdn.
Polskie hity dla dzieci - playlista w aplikacji
Wszystkie opisane powyżej piosenki możecie znaleźć oczywiście w aplikacji pomelody. Tutaj omówiliśmy tylko 12 z prawie 40 utworów, które znajdziecie na jednej wspólnej playliście – Polskie hity. W następnych wpisach dowiecie się, jak naprawiliśmy piosenki zaczynające się na kolejne litery alfabetu. Tymczasem w apce znajdziecie teksty wszystkich utworów w trybie karaoke oraz akordy wraz z tabulaturami na gitarę lub ukulele.