Jakich błędów unikać podczas nauki czytania?
Wracamy do szkoły. Spośród wielu wyzwań i przygód, jedna wydaje się spędzać nam sen z powiek - nauka czytania. Kiedy i jak zacząć go rozpocząć? Ostatnio poświęciliśmy temu wpis, do którego lektury serdecznie Cię zapraszamy, a dziś z nieocenioną pomocą pedagog Aleksandry Kazimierczak przyjrzymy się błędom towarzyszącym nauce czytania.
Błędy w nauce czytania
Każdy rodzic wie, że jest nauka czytania jednym z bardziej kluczowych etapów w życiu dziecka i bardzo często rozpoczyna się, zanim stanie się ono uczniem pierwszej klasy. Na co zwracać uwagę, żeby uniknąć problemów już na samym początku i się nie zniechęcić? Najczęściej popełniane rodzicielskie błędy w nauce czytania są najczęściej proste do wyeliminowania i wystarczy świadomość problemu, by sobie z nim poradzić.
Kolejność liter
Rodzice często zaczynają od nauki na pamięć całego alfabetu, a jest to zwykle mało pomocne w nauce czytania, zwłaszcza że brzmienie liter z alfabetu może trochę namieszać. Warto zacząć od samogłosek, bo są łatwe do rozpoznania dla ucha i oka oraz łatwo je łączyć ze spółgłoskami w sylaby. Potem warto pokazywać litery, które swoim kształtem wyróżniają się od innych lub są bliskie dziecku, bo na przykład rozpoczynają jego imię. Ważne, żeby nazywać litery tak, jak je słyszymy, a nie jak nazywamy alfabetycznie. Czyli krótkie „ky”, nie „ka” oraz „zy”, a nie „zet”. Pomoże to potem w sklejaniu ze sobą poszczególnych dźwięków czyli syntezie głoskowej.
Mało wzorców czytelniczych
Dzieci uczą się przez obserwację i naśladowanie. Jeśli twoje dziecko widzi, że rodzice czytają i sprawia im to radość, zwiększa to szanse, że również pokocha czytanie. Stwórzcie wspólnie czas na czytanie, a to zainspiruje malucha do samodzielnego sięgania po książki. Czytajcie na głos, odwiedzajcie biblioteki i razem kupujcie ulubione książki. Wspólne czytanie rozwija umiejętność rozumienia tekstu i analizy treści, uwalnia emocje i pozwala na budowanie więzi między rodzicem a dzieckiem.
Pomijanie zabawy
Nauka czytania nie musi być nudna! Absolutnie nie powinna ona od początku skupiać się na siedzeniu przez długi czas w bezruchu. Warto zacząć od prostych zabaw, które będą wykorzystywać potencjał do uczenia się mózgu dziecięcego. Zabawa z językiem, rymowanki, wierszyki i śpiewane melodie pomagają dzieciom zrozumieć rytm języka. Wykorzystuj różnorodne materiały, które rozbudzą kreatywność i wyobraźnię twojego dziecka. Świetnie się tu sprawdzi „Abecadło z dźwiękiem”, które łączy w sobie piękne ilustracje z piosenkami na daną literę, które w swojej formie są bardzo różnorodne. Razem z książką i muzyką dziecko ćwiczy pamięć i spostrzegawczość, kształtuje słuch oraz zapoznaje się z wyglądem i kształtem liter. Piosenki można wygodnie odtwarzać w aplikacji pomelody. W książce występują także słowa, które zaczynają się na daną literę i pomagają budować w dziecku skojarzenia potrzebne w rozpoznawaniu symboli na przyszłość.
Abecadło z dźwiękiem
Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko w prosty i przyjemny sposób nauczyło się alfabetu, Abecadło z dźwiękiem jest właśnie dla Ciebie. To absolutny bestseller pomelody, który trafił już do 25 tysięcy domów
Wyścig z czasem
Niestety żyjemy w społeczeństwie, które często dopytuje: Czy już chodzi? Czy już czyta? Powoduje to sporą presję i niektórzy rodzice chcą przyspieszyć moment, w którym maluch zacznie czytać. Jest to jednak rzecz zupełnie indywidualna dla każdego dziecka. Wprowadzenie tego procesu zbyt wcześnie i pod presją, może zrazić malucha do książek. Zwróć uwagę na sygnały, które wskazują na gotowość dziecka do nauki czytania, takie jak: zainteresowanie literami i symbolami oraz dłuższe skupienie uwagi na tekście. Wyłapanie takiego momentu sensytywnego pozwoli naturalnie podążać za dziecięcą ciekawością w okresie intensywnego zainteresowania tematem.
Brak innych kluczowych umiejętności
Do nauki czytania bardzo potrzebny jest rozwinięty słuch fonematyczny i analiza wzrokowa. Warto te umiejętności ćwiczyć na materiale nieliterowym, np. układając puzzle, szukając szczegółów na obrazkach, śpiewając z pamięci, odgadując usłyszane dźwięki, wystukując rytmy. Pomocne mogą być karty dźwiękowe lub słuchanie audiobajek i wartościowej muzyki. Obie te umiejętności są bazowe do sprawnego czytania, dają podstawę do nauki liter i ich łączenia.
Podsumowanie
Nauka czytania to fascynujący proces, który pozwala dzieciom odkrywać niezliczone możliwości. Pamiętaj, że cierpliwość, zrozumienie i wsparcie są kluczowe. Unikając tych najczęstszych błędów, stworzysz idealne warunki do rozwijania miłości twojego dziecka do czytania i zgłębiania tajemniczych światów książek. Miłej lektury!